10 TÄRPPIÄ LOPPUKESÄÄN JA SYKSYYN

KAS TÄSSÄ, OLKAAPA HYVÄT:

cherries

  • laavuretki pe 12.8. klo 19 Tammelaan, Saaren kansanpuiston laavulle: jokainen tuo syötävät ja juotavat mukanaan itse
  • Monella tapaa tärkeä -tapahtuma eli seudullinen vammaisten kulttuuripäivä Forssan torilla la 13.8. klo 10- Mukana mm. Tarja Söyring, Kati Kaasalainen, Seppo Lukander, Sami Katajisto, Keijo Koski ja Auringonnousu/Raimo Vaittinen
  • Eläinrieha  Tammelan Mustialan Farmilla su 21.8. klo 11-15 alle 16-vuotiaille kehitysvammaisille lapsille ja nuorille sekä heidän läheisilleen
  • Mahdollisuuksien tori Kehräämön torilla, Jannun edessä la 3.9. klo 10-15; oma yhdistyksemmekin mukana menossa
  • Etelä- Hämeen Tukipiirin järjestämä kesäinen liikuntapäivä Eerikkilän urheiluopistolla Tammelassa la 10.9. klo 10-13; tarkoitettu kaikenikäisille kehitysvammaisille, heidän perheilleen ja läheisilleen, ohjaajille, avustajille ja kannustajille. Toiminnallinen osuus ulkosalla urheilukentällä ja pallokentällä noin 2 tuntia, sen jälkeen lounas. Hinta 5 €/hlö sisältää lounaan. Maksetaan paikan päällä, ota mukaan tasaraha. Ruokailun takia ilmoittautumiset Tainalle, p. 050-3369 115 viim. ti 23.8.  Muistathan samalla ilmoittaa mahdollisesta erityisruokavaliostasi. Ei yhteiskuljetusta. Jos ongelmia kuljetuksen kanssa, mainitse asiasta Tainalle ilmoittautumisen yhteydessä.
  • Hyväntekeväisyysravit Pilvenmäellä pe 16.9. klo 18- . Tuotto meidän yhdistyksellemme ja Leijonaemoille. Lippuja voi jo varata Pilvenmäeltä, toki niitä saa paikan päältäkin vielä… Ja laittakaa sana kiertämään, jotta tulisi mahdollismman paljon väkeä paikalle; se olisi kaikkien etu!
  • Lumilyhtyarvat tilattu; myyjiksi haluavat voivat ilmoittautua Kirsille tai Tainalle: toimitamme arvat teille heti niiden saavuttua. Huom. Ja toiveemme on, että mahdollsimman moni yhdistyksen jäsen, perheenjäsen, tuttu, kummi , mummi ja kumminkaima voisi ottaa arpoja myyntiin, koska arvat on meille todella tärkeä varainhankintamuoto, varsinkin nyt kun Olonurkassakin on pian alkamassa taloyhtiössä toimeenpantava putkiremontti
  • Rakveren kylpylämatkalle 4.-6.11. jo 14 lähtijää! Jos kiinnostaa, ilmoittautumiset Tainalle
  • Wahren-opistossa Forssan Kehräämön Lankavärjäämöllä kurssi 110309 ”Savimuotoilua kehitysvammaisille” joka toinen ma klo 17-19.15 ajalla 19.9.-14.11. 2016 ja 23.1.-20.3.2017. Yhteensä 30 h, hinta 50 €.  Opettajana Eliisa Lintukorpi. Ilmoittautuminen alkaa ti 23.8. klo 16.30- joko netissä, puhelimitse tai paikan päällä. Huom. ekana ilm.päivänä puhelimitse tai paikan päällä vain klo 16.30-17.30, netissä yötä päivää.
  • elokuun kuukausitapaaminen su 28.8. klo 17 Olonurkassa. Tule kuulemaan lisää syksyn toiminnasta…

JA YKSI VINKKI VIELÄ KAUPAN PÄÄLLE:

Myös Leijonaemojen vertaistukiryhmä aloittelee syksyn toimintaansa. Jos Sinulla on vammainen, pitkäaikaissairas tai erityistä tukea tarvitseva lapsi, olet tervetullut Leijonaemojen tapaamisiin. Ne ovat ke 7.9., 5.10., 2.11. ja 7.12.2016 klo 17.30-19.30 Omaiset ja läheiset ry:n tiloissa, Vapaudenkatu 4, Forssa (sisäänkäynti rakennuksen takaa). Osallistuminen ei edellytä ilmoittautumista eikä Leijonaemojen jäsenyyttä. Lastenhoito järjestetään tarvittaessa. Yhteydenotot: vapaaehtoiset Mervi ja Mirva, vertaistuki@leijonaemot.fi, p. 050-5946 476.

Tässsäpä tämän hetken tärkeimmät.  Aurinkoista elokuun jatkoa kaikille tämän ”palstan” lukijoille!

toivottelee sihteerinne Kirsi

P.S. Jumpat alkavat la 17.9. Heikan koululla. Niistä tulossa erillinen tiedote jumppaajille. Jos olet uusi mukaantulija, ota yhteyttä liikuntavastaavaamme Asko Vuoriseen askovuo@gmail.com tai 040-8257 250 tai puheenjohtajaamme Taina Saariseen p. 050-3369 115.

Vastaa